Lajm

Shpërthim i një virusi të ri në Kinë, i ngjashëm me Sars-in

Kina raportoi për 139 raste të reja të një virusi misterioz brenda dy ditësh. Virusi u përhap n...

Botë

Mishustin nuk u zgjodh rastësisht nga Putini për kryeministër

Kryeministri i ri i Rusisë, Mikhail Mishustin, ka reputacionin e njeriut që i çon gjërat deri në ...

Botë

Kurti: Ende nuk ka vendim final për shuarjen e Ministrisë së Kulturës

Nëse Lëvizja Vetëvendosje dhe Lidhja Demokratike e Kosovës arrijnë ta kr...

Kultura

Doganat - burimi kryesor i të hyrave të shtetit, shpenzimet më të mëdha për paga

Në nëntëmujorin e parë të vitit të kaluar mbi një miliard euro...

Ekonomia

Rusia, shitësja më e madhe e armëve

Shtatë shtete Europiane janë në listën e top 10 shteteve më të mëdha në botë për eksportimin e ar...

Paralajmërohet heqja e taksave për veturat elektrike

Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka, ka paralajmëruar se së shpejti në Kosovë nuk do të...

“Comentum”, libri i ri i Ag Apollonit

Shkrimtari dhe profesori universitar Ag Apolloni, ka botuar librin e tij më të ri, i ci...

Kultura

Kusari: Teuta Krasniqi është aktore e dobët, do t’i jepja 200 mijë që seriali të mos transmetohej

Flutura Kusari, juristja për të drejtat e medies, ka bërë një status n&e...

Kultura

Pas padisë nga LVV, gjykata pezullon vendimin e bordit të ZRRE-së për tarifat nxitëse

Gjykata Themelore e Prishtinës ka marrë vendim në favor të padisë së...

Gati 25 mijë familje jetojnë me social

Ndihma sociale nga 60 e deri në 180 euro në muaj po shihet e pamjaftueshme për afr...

Beteja Rama- Haradinaj: Tradhti, turp apo e drejtë?

Presidenti shqiptar, Edi Rama ka paditur për shpifje kryeministrin në detyrë të Kosovës, Ramush H...

Superheronjtë zbresin në Prishtinë

Karaktere të filmave të animuar si Supermeni, Betmeni dhe Spajdermeni u lëshuan me litarë nga obj...

Ekspertët: Kurrë mos e lini veturën në rezervë

Sa më gjatë që ke veturë, aq më shumë përvojë dhe zakone të vozitjes ke. Për fat të keq, jo të gj...

Tesla rrit çmimet e veturave

Prodhuesi i veturave elektrike, “Tesla”, ka vendosur që ta rrisë çmimin e veturave pas vendimit p...

Të djegësh malin për festë, tradita e çuditshme japoneze

Si çdo muaj shkurt, në qytetin japonez Ito, është zhvilluar dita e festivalit Yamayaki, që do të ...

Hyri në drejtimin e gabuar, shikoni çfarë bën autobusi në mes të autostradës

Shoferi që hyri në drejtimin e kundërt, në një autostradë të Kinës ku kishte shumë trafik, shkakt...

Trump: Sulmi me dron ishte për të ndaluar një luftë

Mijëra njerëz janë mbledhur në Bagdad më 4 janar, para ceremonisë së varrimit të gjeneralit të vr...

Trump: Nëse Irani na sulmon, ne do të godasim 52 pozicione iraniane

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, thotë se Uashingtoni ka identifikuar 52 “pozici...

Sport

Ish-gjyqtari spanjoll: Atletico u dëmtua, nuk ishte penallti sepse s’pati kontakt

Ish-gjyqtari spanjoll, Andujar Oliver ka thënë se nuk kishte ekzistuar kontakti te penalltia e dh...

E dashura e Ronaldos, Georgina s’mund t’i ndalë lotët e gëzimit

Georgina Rodriguez nuk ka mundur t’i ndalë lotët e gëzimit kur partneri i saj, Cristiano Ronaldo,...

S’përmbahet Ronaldo, ia kthen Simeones edhe festimin me “topa”

Cristiano Ronaldo e mposhti dy herë Diego Simeonen mbrëmjen e së martës në Ligën e Kampionëve, me...

Momenti kur presidenti i ndjerë Ibrahim Rugova njoftoi se vuante nga kanceri

Sot bëhen 14 vite nga vdekja e ish-presidentit historit të Kosovës, Ibrahim Rugova...

Dëshmi rrëqethëse e një të burgosuri: Si shpëtova nga Kampi i Prishtinës ku u pushkatuan 104 shqiptarë

Kjo eshte historia e panjohur e shqiptarëve të burgosur nga gjermanët në Kamp...

30 vjetori i themelimit të LDK-së, ky është programi i parë i saj

Historiani i njohur, Jusuf Buxhovi përmes një postimi ka publikuar programin e parë...

Shtuni: Gratë që shkuan në Siri nuk duhet të shihen vetëm si viktima

Në muajin prill të këtij viti, autoritetet e Kosovës riatdhesuan 110 kosovarë të cilët kishin mbe...

Thomas: Konflikti i hapur SHBA-Iran nuk ka gjasa

Kaleigh Thomas, eksperte për Lindjen e Mesme pranë Qendrës për Sigurinë e Re Amerikane, pret që I...

FMN, e shqetësuar me Ligjin për pagat, viti 2020 problematik

Ndarja e buxhetore për Ligjin për pagat, i cili është miratuar në Kuvendin e Kosovës më 2 shkurt ...

Grabitje spektakolare në mes të kryeqytetit, 3 persona “zbrazin” argjendarinë

Ky është momenti kur një makinë tip “Range Rover” futet nga dera ...

Pamje pa koment, kështu vjedh kuletën nga çanta një grua në restaurant

Në 'Herta Kids' në Fushë Kosovë kamerat e sigurimit kanë ha...

Dhurata Dora dhe e dashura e Ledrit, dy ‘repere’ të vërteta

Dhurata Dora dhe Sara Hoxha janë një dyshe që siç duke po kënaqen shum...

NATO-ja në mbrojtje të Pavarësisë

Çdo shpërthim nacionalizmi dhe populizmi në Evropë i favorizon objektivat rajonale të Kremlinit d...

Perëndimi ka nevojë të ndërmarrë tani “Perestrojka”-n e tij

Perestrojka demokratike dhe pluraliste e Perëndimit, do të jetë e ndryshme, prandaj ka një shans ...

Çka e pret Venezuelën

Edhe përpara se komuniteti të fillonte të mbështeste liderin e opozitës së Venezuelës, Juan Guaid...

Çka kanë përgatitur yjet për ju sot? Lexoni horoskopin e ditës

Horoskopi i ditës së sotme, 20 shkurt 2019

Një asteroid mund ta godasë Tokën sot

Një asteroid, madhësia e të cilit është sa Toka, aktualisht po i afrohet planetit Tokës, ka paral...

U deklarua e vdekur dhe u varros e gjallë, gruaja lufton 11 ditë për jetën

Një grua besohet të jetë varrosur gabimisht e gjallë dhe ka qëndruar e vetëdijshme brenda arkivol...

Shneta

Meshkujt që nuk mund t’i bëjnë dhjetë pompa më të rrezikuar prej sulmit në zemër

Meshkujt e moshës së mesme të cilët nuk mund t’i bëjnë dhjetë pompa janë shumë më tepër në rrezik...

ADN-ja e peshkaqenit mund të përdoret për shërimin e kancerit dhe sëmundjeve të pleqërisë

Ekspertët besojnë se peshkaqeni i bardhë mund ta mbajë sekretin e shërimit të kancerit dhe të sëm...

Ju mund t’i thoni lamtumirë dhimbjeve të nervit shiatik me këtë ilaç natyral

Dhimbjet e nervit shiatik mund të ndikojnë në të gjithë trupin. Ata që vuajnë nga kjo patologji f...

Ja çka nuk është ditur për gruan e Mahmut Feratit

Mahmut Ferati është ndër këngëtarët më të njohur të muzikës, që prej vitesh sjell këngë e bashkëp...

Motrat Mustafa humbin personin më të dashur të tyre

Sahidja dhe Safetja janë ndër këngëtaret më të dashura për publikun e muzikës popullore.

Fjolla Morina çmend të gjithë, bën “twerk” para kamerës

Këngëtarja shqiptare, Fjolla Morina njihet si një provokuese në rrjetet sociale dhe kjo për shkak...

Kylie Jenner dëshiron të ketë katër fëmijë

Ylli i “Keeping Up With the Kardashians”, aktualisht ka vetëm vajzën S...

‘Po zjen rrjeti’ Elvana Gjata do përfaqësojë një tjetër shtet në Eurosong

Ndonëse nuk mundi të fitonte Festivalin e 58 në RTSH, një lajm qarkullon n&eu...

Pamela Anderson martohet për të pestën herë, i thotë “Po” 74-vjeçarit

52-vjeçarja i tha “Po” martesës me 74-vjeçarin, producentin Jon Pe...

A mund të pimë birrë pasi kemi bërë sport ose palestër? (Foto)

Pas një ore stërvitjeje, në palestër apo në ajër të pastër, shumëkujt prej nesh mund t’i shkojë m...

Ja pse shtoni peshë kur ushtroni (Foto)

Nuk e humbisni asnjë seancë në palestër duke vrapuar në treadmill, ushtrime me pesha, biçikletë, ...

Ushtrimi i vetëm që jua perfeksionon qëndrimin drejt

Zgjerimi i muskujve të shpinës është ushtrim mjaft i përdorur.

Vetmia po aq e rrezikshme sa duhanpirja dhe mbipesha

Vetmia mund të shkurtojë vite të tëra nga jeta juaj dhe është po aq...

E keni përdorur gabimisht gjatë gjithë jetës, dollapi i poshtëm i shporetit elektrik ka këtë funksion

Një shumicë prej nesh e shfrytëzojmë dollapin e poshtëm të shporeti...

Gjashtë pajisjet që shpenzojnë më së shumti energji në shtëpinë tuaj

Nga gjashtë pajisje ju vjen fatura më e lartë e energjisë. Të gjith&eum...

Rreth 90 raste me meningjit gjatë një viti

Meningjiti apo inflamacioni i cipave të trurit është sëmundje mjaft e shpeshtë. Në Kosovë, gjatë ...

Pa zgjidhje për ajrin ngufatës

Niveli i lartë i ndotjes së ajrit ka ndikuar në shtimin e numrit të pacientëve në Qendrën Klinike...

Kosova ndër vendet që e mban nën kontroll mospërhapjen e fruthit

Falë vaksinimit, Kosova është ndër vendet që është prekur fare pak me fruthin, thonë në Instituti...

Lajme të tjera