Lajm

Raport: SHBA-ja fajëson Rusinë për përhapje të dezinformatave për koronavirusin

Zyrtarë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës kanë identifikuar tri faqe në gjuhën angleze që thon...

Botë

Industria globale e turizmit humbi 320 miliardë dollarë

Pandemia e koronavirusit i kushtoi industrisë globale të turizmit 320 miliardë dollarë humbje, në...

Botë

Kuqi: Janë zhbllokuar llogaritë bankare të Telekomit, nga nesër gjithçka kthehet në normalitet

Ministri i Ekonomisë në Kosovë, Blerim Kuqi, ka njoftuar për zhbllokimin e ll...

Ekonomia

Muzika e mirëfilltë folklorike dhe kultura shqiptare në BBC

Gjiganti mediatik BBC ia ka dedikuar një emision muzikës dhe kulturës folklorike s...

Kultura

Pompeo u bën thirrje vendeve të përballen me "tiraninë" e Kinës

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo u bëri thirrje vendeve aleate të kundërshtojnë aspirata...

Aktuale

Trump dërgon agjentë federalë në qytetet me dhunë në rritje

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, tha se do të dërgojë agjentët federalë në më sh...

Aktuale

Pilulat e hidhura të ëndërrimtarëve

(Shënime mbi romanin “Nënë, më fol për ëndërrimtarë...

Kultura

Infektohen me koronavirus edhe disa zyrtarë të MKRS-së

Ministria e Kulturës Rinisë dhe Sportit ka njoftuar përmes një komunikate p&e...

Kultura

Shpërthim i fuqishëm në Bejrut të Libanit

Një shpërthim i fuqishëm e ka goditur kryeqytetin e Libanit, Bejrut, disa ditë para se të shpalle...

Si zgjidhet një president në Shtetet e Bashkuara të Amerikës?

Më 3 nëntor do të votojnë qytetarët e Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Ata do të votojnë për të...

Ekspertët: Kurrë mos e lini veturën në rezervë

Sa më gjatë që ke veturë, aq më shumë përvojë dhe zakone të vozitjes ke. Për fat të keq, jo të gj...

Tesla rrit çmimet e veturave

Prodhuesi i veturave elektrike, “Tesla”, ka vendosur që ta rrisë çmimin e veturave pas vendimit p...

Të djegësh malin për festë, tradita e çuditshme japoneze

Si çdo muaj shkurt, në qytetin japonez Ito, është zhvilluar dita e festivalit Yamayaki, që do të ...

Hyri në drejtimin e gabuar, shikoni çfarë bën autobusi në mes të autostradës

Shoferi që hyri në drejtimin e kundërt, në një autostradë të Kinës ku kishte shumë trafik, shkakt...

Trump: Sulmi me dron ishte për të ndaluar një luftë

Mijëra njerëz janë mbledhur në Bagdad më 4 janar, para ceremonisë së varrimit të gjeneralit të vr...

Trump: Nëse Irani na sulmon, ne do të godasim 52 pozicione iraniane

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, thotë se Uashingtoni ka identifikuar 52 “pozici...

Sport

Ish-gjyqtari spanjoll: Atletico u dëmtua, nuk ishte penallti sepse s’pati kontakt

Ish-gjyqtari spanjoll, Andujar Oliver ka thënë se nuk kishte ekzistuar kontakti te penalltia e dh...

E dashura e Ronaldos, Georgina s’mund t’i ndalë lotët e gëzimit

Georgina Rodriguez nuk ka mundur t’i ndalë lotët e gëzimit kur partneri i saj, Cristiano Ronaldo,...

S’përmbahet Ronaldo, ia kthen Simeones edhe festimin me “topa”

Cristiano Ronaldo e mposhti dy herë Diego Simeonen mbrëmjen e së martës në Ligën e Kampionëve, me...

Kështu e festonte UÇK-ja Bajramin e vitit 1999

Sa herë që festohet festa e Bajramit, bie në vemendje një fotografi e ve&cced...

Intervistë e Ramush Haradinajt pak ditë pas masakrës në Burgun e Dubravës

Sot janë bërë 21 vjet nga masakra në Burgun e Dubravës, ku u vranë ...

Pamje të rralla – Ushtarët e UÇK-së me anë të bojlerit hedhin në ajër autoblindën me ushtarët serbë

Lufta e Kosovës ishte një konflikt i armatosur në Kosovë që filloi m&eum...

Hyseni: Të shtunën në Uashington për koordinim të dialogut me Serbinë

Koordinatori shtetëror i Kosovës për dialogun me Serbinë, Skender Hyseni, tha se të shtunën do të...

Izolimi, gjurmimi dhe testimi masiv - çelësi i suksesit në Vietnam 

Vietnami është vendi më i populluar në botë që nuk ka regjistruar asnjë vdekje nga koronavirusi. ...

Krasniqi: Numri i shtretërve dhe mjekëve, sfidë për Kosovën

Drejtori i Shërbimit Spitalor dhe Klinik Universitar të Kosovës, Valbon Krasniqi, thotë se situat...

Grabitje spektakolare në mes të kryeqytetit, 3 persona “zbrazin” argjendarinë

Ky është momenti kur një makinë tip “Range Rover” futet nga dera ...

Pamje pa koment, kështu vjedh kuletën nga çanta një grua në restaurant

Në 'Herta Kids' në Fushë Kosovë kamerat e sigurimit kanë ha...

Dhurata Dora dhe e dashura e Ledrit, dy ‘repere’ të vërteta

Dhurata Dora dhe Sara Hoxha janë një dyshe që siç duke po kënaqen shum...

NATO-ja në mbrojtje të Pavarësisë

Çdo shpërthim nacionalizmi dhe populizmi në Evropë i favorizon objektivat rajonale të Kremlinit d...

Perëndimi ka nevojë të ndërmarrë tani “Perestrojka”-n e tij

Perestrojka demokratike dhe pluraliste e Perëndimit, do të jetë e ndryshme, prandaj ka një shans ...

Çka e pret Venezuelën

Edhe përpara se komuniteti të fillonte të mbështeste liderin e opozitës së Venezuelës, Juan Guaid...

Çka kanë përgatitur yjet për ju sot? Lexoni horoskopin e ditës

Horoskopi i ditës së sotme, 20 shkurt 2019

Një asteroid mund ta godasë Tokën sot

Një asteroid, madhësia e të cilit është sa Toka, aktualisht po i afrohet planetit Tokës, ka paral...

U deklarua e vdekur dhe u varros e gjallë, gruaja lufton 11 ditë për jetën

Një grua besohet të jetë varrosur gabimisht e gjallë dhe ka qëndruar e vetëdijshme brenda arkivol...

Shneta

Meshkujt që nuk mund t’i bëjnë dhjetë pompa më të rrezikuar prej sulmit në zemër

Meshkujt e moshës së mesme të cilët nuk mund t’i bëjnë dhjetë pompa janë shumë më tepër në rrezik...

ADN-ja e peshkaqenit mund të përdoret për shërimin e kancerit dhe sëmundjeve të pleqërisë

Ekspertët besojnë se peshkaqeni i bardhë mund ta mbajë sekretin e shërimit të kancerit dhe të sëm...

Ju mund t’i thoni lamtumirë dhimbjeve të nervit shiatik me këtë ilaç natyral

Dhimbjet e nervit shiatik mund të ndikojnë në të gjithë trupin. Ata që vuajnë nga kjo patologji f...

Ja çka nuk është ditur për gruan e Mahmut Feratit

Mahmut Ferati është ndër këngëtarët më të njohur të muzikës, që prej vitesh sjell këngë e bashkëp...

Motrat Mustafa humbin personin më të dashur të tyre

Sahidja dhe Safetja janë ndër këngëtaret më të dashura për publikun e muzikës popullore.

Fjolla Morina çmend të gjithë, bën “twerk” para kamerës

Këngëtarja shqiptare, Fjolla Morina njihet si një provokuese në rrjetet sociale dhe kjo për shkak...

E kritikuan lidhur me trupin, Sara publikon mesazhin që i ka dërguar vjehrra

Sara e ka publikuar mesazhin që ia ka dërguar Xheri. Partnerja e Ledri Vulës, Sar...

Dua Lipa dhe Ava Max, në mesin e artisteve më të dëgjuara në Spotify

Dua dhe Ava kanë arritur një tjetër sukses. Artistet shqiptare tashmë kan&eu...

Fifi flet rreth një bashkëpunimi të ri me PINT-at

Fifi është në përgatitje të këngëve të reja. Për t&...

A mund të pimë birrë pasi kemi bërë sport ose palestër? (Foto)

Pas një ore stërvitjeje, në palestër apo në ajër të pastër, shumëkujt prej nesh mund t’i shkojë m...

Ja pse shtoni peshë kur ushtroni (Foto)

Nuk e humbisni asnjë seancë në palestër duke vrapuar në treadmill, ushtrime me pesha, biçikletë, ...

Ushtrimi i vetëm që jua perfeksionon qëndrimin drejt

Zgjerimi i muskujve të shpinës është ushtrim mjaft i përdorur.

Ëndrrat mund të manipulohen?

Krijohet një pajisje që mund të manipulojë ëndrrat. Shumë pranë...

Labi i siguron pension 87-vjeçares, e cila jeton e vetme në Istog

Zojë Haxhijaj nga fshati Rakohë e Istogut jeton e vetme prej tri dekadash. 87-vje&...

Mësoni përse në disa raste kur takojmë dikë “na zë rryma”

Kush e di sa herë do të keni marrë një lloj rrufeje pasi prekni një pers...

Në kohë pandemie, qytetarët po përballen edhe me gripin sezonal

Në kohën e pandemisë së koronavirusit të ri, që shkakton sëmundjen COVID-19, tashmë kanë filluar ...

Trajtimi i pacientëve me doreza të vogla ose të mëdha

Infermierja Ariana (emri i vërtetë i së cilës është i njohur për redaksinë) kujdeset për reth 30 ...

Graçanicë: Mbi dhjetë ditë me simptoma, pacienti nuk testohet për koronavirus 

Një burrë, mbi 60 vjeç, tash e 12 ditë është duke pritur që të bëjë testin për koronavirus në Qen...

Lajme të tjera